Aktuálně: Darovací list - Keramický kurz jako dárek, 23. 9. 2023: Přihlášky 2024 na novém webu, 14. 11. 2023: Poslední místo na Džbány a konvice od 24. 11.
ModelováníTočení na kruhuOdléváníDekoraceLektorRekvalifikaceStudio F. A. Šporka

Česky | English

Konference

Keramika jako médium pro rozvíjení tvůrčích schopností

Tato konference se konala v Keramickém studiu v Kohoutově 16.6.- 19.6.2007.
Nabízela prostor pro získávání a předávání zkušeností v oboru lektorské činnosti spojené s keramikou. Účastníky byli hlavně minulí i budoucí absolventi rekvalifikací Keramického studia. Na programu byly 4 dny přednášek a doprovodných akcí na téma diferencovaného způsobu přístupu ke klientům, nových možností uplatnění lektorů a vhodnosti učeben a materiálů pro lektorskou činnost. Těžištěm dotazů během přednášek i mimo hlavní program se staly zkušenosti lektorů, kteří v tomto oboru již mnoho let pracují.

Konference se konala s podporou ESF ČR v rámci projektu „Rekvalifikace pro činnosti Keramické práce a Lektor keramiky v Keramickém studiu v Kohoutově. Další blok rekvalifikací pro uchazeče a zájemce o zaměstnání z Královéhradeckého kraje proběhne bezplatně na jaře 2008.

Konference Alchymie glazur a barev

konané v Keramickém studiu Jarmily Tyrnerové v Kohoutově ve dnech 18.-19. 6. 2005, se zúčastnilo 52 keramiků a příspěvky předneslo 7 přednášejících odborníků. V následném 4denním semináři pokračovalo 12 účastníků a využilo nabyté informace v praxi při sestavování glazur v rámci „komponentního programu“ /včetně nástřiku na vzorníky/ pod vedením Thomase Gutha a přípravě šlemů i popelových glazur k výpalu pod vedením asistenta Keramického studia Petra Tomse.

Cílem konference bylo hledání syntézy dvou směrů v přípravě glazur: “orientálního“ a „evropského“. Na konferenci přednášeli příznivci obou směrů a navzájem vyslechli přednášky s odlišnými názory. Sobotní program obohatila neplánovaná autogramiáda knihy Karla Žíly: „Průvodce keramika“. Další debaty mezi přednášejícími i účastníky probíhaly i během nočního výpalu dřevem ve venkovní peci pana Petra Krejníka. Večerem zněla i japonština, když si zkušenosti s vedením výpalu vyměňovali pan Hirai a japonské keramičky, které si na konferenci „odskočily“ z Hrnkového symposia spolu s panem Vladimírem Grohem, přednášejícím o výpalu keramiky na Dálném Východě. Průběh výpalu sledovali všichni s napětím, protože uvnitř měl každý účastník svůj vzorníkový hrnek glazovaný šlemy, popelovými glazurami a japonskými tradičními glazurami připravenými pány Žílou a Jakešem z Vyšší odborné školy uměleckých řemesel v Brně. Účastníci konference byli nadšeni možnostmi míchání přírodních glazur, ale se stejným zájmem sledovali přednášky o škále a využití glazur továrních. Přednášející pan Martin Büchler z Keramického centra naslouchal přednáškám brněnské skupiny se zaujetím a i další přítomní obchodníci začali zvažovat rozšíření sortimentu speciálních obchodů pro keramiky o suroviny na přípravu glazur a větší škálu glazur na vyšší teploty. Nedělním odpolednem zněla angličtina náročné přednášky pana Thomase Gutha z Frankfurtu nad Mohanem /firma Ferro/, překládaná panem Markem Rmoutilem z pražské firmy Sving. Díky přítomnosti pana Žufy z púchovské firmy Sving byla konference opravdu mezinárodní.

Dalším výstupem konference je konstatování účastníků, že v naší republice velmi schází české vydání stěžejní knihy významného anglického keramika 20.století Bernarda Leacha: „A Potter´s Book“. Právě Leach poprvé představil Evropě i Severní Americe svět tradiční japonské keramiky. Naše keramická veřejnost byla také doposud ochuzena o zpřístupnění keramiky Bernarda Leacha a jeho okruhu na retrospektivní výstavě. Bude oslovena Moravská galerie v Brně s námětem na zařazení takovéto výstavy do programu příštích let. Také budou kontaktována nakladatelství, která by se mohla ujmout překladu knihy B. Leacha.

V Keramickém studiu se stanou přednesené příspěvky základem nového vzdělávacího programu: „Alchymie glazur a barev“.

Keramické studio Jarmily Tyrnerové s.r.o., Kohoutov 74, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Tel.: +420 499 392 416, mobil: +420 602 182 242